kocka-les-smer

Proč multitalentovaní lidé často nevědí kudy kam a může být multipotenciál specialistou?

Chaos v hlavě, nepochopení od okolí, nepochopení sama sebe, dávání si věcí za vinu, nerozhodnost, nejasný životní směr… Takové pocity máme v době, kdy o sobě ještě nevíme, že jsme multipotenciální, protože často nechápeme samy sebe.

Je snad multipotencialita jen škatulka, kterou si ,,omlouváme“ svou roztěkanou povahu? Ani omylem! Je to zcela normální, protože odjakživa nás někdo řadí do různých kategorií. On je makléř, oni jsou studenti, ona je matka atd. Je úplně jedno kdo jste, vždy jste nějak pojmenováni. Tak proč by měla být multipotencialita jen výmluva pro to, kdo jsme?

Je to jen upřesnění, vyjasnění a určení našich originálních a odlišných povah. Od malička jsme vedeni ke konkrétním škatulkám. Dobře se uč, ať získáš dobrou práci. Hlavně poslouchej, ať moc nevyčníváš. Říkej to, co říkají ostatní, ať se moc neodlišuješ, je to bezpečnější. Jednoduše řečeno, od malička nás učí – buď ovce.

Multipotenciál nedokáže být ovcí

Multitalentovaný člověk potřebuje dělat věci jinak, bez nudné rutiny a nesmyslných rozkazů. Potřebuje jít svou vlastní cestou, kterou si musí opravdu sám vyšlapat.

Každý multipotenciál je totiž extra jedinečný, a tak si vždy tvoří svou originální cestu životem, jinak to u něj ani nejde. Není to specialista, a tak má problém jít jen jednou cestou a zakotvit v jednom oboru. Největším problémem multíků je to, že často neví, jak svůj směr v životě pojmout. Cítí se nedostatečně, protože si myslí, že na nic nejsou specialisty, a tak mají strach vyčnívat v nějakém konkrétním oboru. 

Může být multipotenciál specialistou?

Je důležité si uvědomit, kdo je vlastně specialista? Aniž bych chtěla někoho hanit nebo podceňovat, ráda bych zmínila, že i multík může být specialistou pro toho, kdo o konkrétní věci neví vůbec nic, pokud on ví alespoň něco, díky čemu je na vyšší úrovni a vyřeší jeho problém. Pokud dokážete někoho jiného něco naučit, předat mu své znalosti či díky svým schopnostem mu dokážete pomoci, budete v jeho očích vypadat podobně, jako specialista.

 

Abyste si konkrétně dokázaly představit co tím myslím, dám vám příklad. Já jsem nejsem specialista na mobilní telefony, ale spoustu věcí na nich umím naklikat. Když za mnou přijde babička, že potřebuje poradit, jak odeslat obrázkovou zprávu nebo uložit nějaký kontakt a já to udělám, budu v jejích očích specialistou, rozumíte? 

Pokud někdo potřebuje pomoci s něčím, co vy dokážete vyřešit, klidně se tím můžete živit, i kdyby jen na částečný úvazek nebo to může být jedna z mnoha možností, kterou budete dělat samy na sebe.

Samozřejmě, že existují lidé, kteří rozumí telefonům mnohem více a specializují se na takové služby, ale jsou komplexní. Vy můžete nabízet konkrétní službu, kterou obohatíte svým lidským přístupem. Pokud dokážete druhé něčemu naučit, proč toho nevyužít? Víte víc, než si myslíte.

Pokud jsou multipotenciálky nešťastné ve své práci nebo se svým životem celkově, je potřeba, aby si začaly svůj život vědomě tvořit. Když víte, že jste multipotenciální a už nechcete opakovat své dosavadní životní kroky, které vás nedovedly ke šťastnému životu, změňte to. Můžete! Můžete dělat vše, co vás činí šťastnými.

Dělejte klidně 5 věcí najednou, ale musí vás to bavit

Samozřejmě je nutné myslet i na finanční stránku věci. Nechci, aby to vše znělo jen pohádkově, ale i když budete dělat vše, co vás baví, může vás to slušně uživit. Nejtěžší je si to poskládat přesně podle vás a vašich potřeb, protože jedním směrem většinou multík jít dlouho nevydrží.

Možná se ptáte, jak to jako všechno budete pak stíhat/zvládat? Na to mám jednoduchou odpověď. I když budete dělat dohromady třeba těch 5 věcí, které vás ale baví a naplňují, nebude to pro vás práce, ale zábava a koníček. Bude vás to nabíjet novou energií. Krásným bonusem bude finanční odměna.

Zažily jste někdy ten pocit, kdy jste na něčem pracovaly nebo zkoušely něco nového, co vás lákalo a bavilo, najednou vám bylo jedno, že jste na tom dělaly 10 nebo klidně 15 hodin v kuse? To je ono! To je to, co vás naplňuje a nabíjí vás to novou energií, proto pokud si v životě poskládáte tu svou skládačku ze správných dílků, zvládnete všechno!

Je ale také potřeba soustředit se na to, že chcete konečně žít podle sebe a věřit si, abyste měly odvahu jít a vzít si to, co chcete. Ukázat svou jedinečnost, odvahu, sebereflexi a iniciativu.

Často jsem slyšela to, že už bych měla někde zakotvit, protože jsem nebyla schopna nikde pracovně vydržet. Ono se to postupem času stupňovalo, protože čím více jsem začala upřednostňovat své hodnoty a priority, tím méně jsem byla schopná potlačit svou multipotencialitu a zůstat někde, kde jsem to ,,nedávala“. 

Hledala jsem různé cesty, kterými bych mohla jít a vždycky mě udivovalo, že někdo stále zůstává na stejném místě tolik let. Vždyť život nám dnes nabízí tolik zajímavých možností a příležitostí, že jsem chtěla jít dál a objevovat. 

Co je vaší největší výhodou?

Největší výhodou jste vy samy, vaše osobnost, váš styl komunikace a vaše duše a volný čas, který věnujete samy sobě. Záleží jen na tom, jak věci děláte vy samy, je úplně jedno, jak je dělají ostatní. Vy investujete energii do svého vysněného života a vám se také ta energie vrátí. Jste jedinečná osobnost, a to je něco, co nikdo jiný na světě nemůže napodobit.

Pokud vaše práce bude rezonovat s jinými lidmi, dokážete jim předat přesně to, co hledají, a to je ta vaše cesta, ať už budete dělat cokoliv. Vždy ,,vlijte“ svou osobnost do všeho, co děláte, protože vaše originalita a jedinečnost je přesně to, co čím se prezentujete.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *