Nemáte jasno, jaké je vaše životní poslání? Třeba je jich víc!

Možná jste multitalentovaní

Ne, nejste divné! Možná jen o sobě nevíte, že jste multipotenciální člověk, kterého přesně vystihují věci jako mnoho zájmů i v nesouvisejících odvětvích, potřeba dělat více věcí, nestálost v jednom oboru, v podstatě se jedná o opak specialisty.

Našly jste se v tom? Už jste někdy slovo multipotencialita slyšely? Já jsem skoro po deseti letech hledání sebe sama zjistila, že se mezi tyto lidi řadím a konečně mám jasnější pohled sama na sebe, více sama sobě rozumím a vidím vše úplně jinak, než dřív.

A to je přesně ten důvod, proč pro vás píši tyto řádky a chci vám darovat kus sebe sdílením tohoto článku. Třeba právě vy to máte podobně jako já kdysi a tyto řádky vám pomůžou vidět samu sebe novýma očima.

Oficiální vysvětlení slova multipotenciál dle Wikipedie si můžete přečíst níže:

„Multipotencialita (někdy také obecně nazýváno jako „všestrannost“) je vzdělávací a psychologický termín označující schopnost a preferenci osoby, zejména takové s vyšší inteligencí nebo s vyšší uměleckou zvědavostí, vyniknout ve dvou nebo více různých oblastech.

Může také odkazovat na jedince, jejichž zájmy se rozpínají napříč více obory či oblastmi, místo toho, aby se specializovali pouze v jednom odvětví. Takováto vlastnost se označuje jako multipotenciální, zatímco „multipotenciál“ je jméno pro toho, kdo má tuto vlastnost.

Naproti tomu lidé, jejichž zájem je většinou jen v jedné oblasti, se nazývají „specialisté“.“

ZdrojWikipedie

Myslela jsem si, že je se mnou něco špatně, a že to tak mám jen já

Dříve jsem se považovala za nestálou a nestabilní osobu, která neví, co chce a neví, kam směřuje. Trápilo mě, že nedokážu dlouhodobě setrvat v jednom zaměstnání a žít normální život, jako všichni ostatní. Myslela jsem si, že je se mnou něco špatně. Celý život hledám sama sebe a už jsem ani nevěřila, že to někdy dokážu a pochopím svou osobnost a smysl na tomto světě.

Zažívala jsem nepříjemné myšlenky, že nejsem dost dobrá, byla jsem věčně frustrovaná, nerozhodná a zoufalá z toho všeho, až mě to dohnalo k tomu, že jsem sama sebe považovala za nenormálního člověka, který nedokáže normálně fungovat.

Neměla jsem chuť začínat v nové práci, protože jsem věděla, že tam dlouho nevydržím. Ale nechápala jsem proč. Věděla jsem, že musím něco pochopit a něco se o sobě naučit, ale stále to nepřicházelo. Až do té doby, kdy jsem zjistila, že něco jako multipotencialita existuje.

Že bych byla multipotenciální? V tu chvíli to bylo jediné řešení

Řadím se mezi multipotenciály a pro mě to byl velký AHA moment. Díky tomu jsem konečně poznala sama sebe a vím, kam směřuji.

Jsem kreativně zaměřený člověk s touhou stále se učit něco nového, zajímá mě spoustu věcí, baví mě různorodé aktivity a někdy mám pocit, že v životě nemůžu stihnout vše, co mám ještě v plánu se naučit nebo poznat.

Moje vize byla vždy taková, že chci v životě dělat to, co mě baví a chci se tím i živit. Co to ale má být, když nemám jedno zaměření, kterému bych se věnovala a mohla v něm být tak dobrá, abych se jím živila?

Pochopila jsem, že se musím snažit a neobracet se na nikoho, jen na sebe. Je to můj život a já o něm rozhoduji. Pokud se neohlížíte na to, co si o vás pomyslí ostatní, budete osvobozeni. Stále jsem hledala nějakou svou cestu, něco, co by mě konečně naplňovalo a viděla bych v tom smysl. 

Nikdy mě nikdo neučil, že v životě můžu dělat co chci a živit se tím, vždy to bylo jen o tom, dobře se učit a najít si dobré zaměstnání. Ostatně tak to většinou bývá, protože je to taková vyšlapaná cestička, která je bezpečná, a proto by jí měl každý jít.

Já ale zastávám heslo, že komfortní zóna je krásné místo, ale nic tam neroste. Vždy jsem cítila, že chci od života něco jiného a nechci jít právě těmi vyšlapanými cestičkami. Musela jsem se ale sama snažit, sama se vzdělávat a sama hledat tu svou cestu.

Vždycky jsem skákala od jednoho k druhému, pro něco jsem se nadchla a za chvíli mě nadchlo něco úplně jiného. A tak to jde až do dnes. Každou chvíli mám chuť naučit se něco nového. Cokoliv mě zajímá, o tom si zjišťuji spousty informací.

Myslíte si, že jste také jedna z multipotenciálních lidiček? Zkuste si odpovědět na těchto 5 otázek a budete mít jasno!

Možná vám odpovědi ukážou, že ve vás také tkví multipotenciální duše:

Odpověděli jste 5x ano? Pak vám gratuluji! Pravděpodobně jste multipotenciálka a není vám souzeno jen jedno poslání v životě!

,,Je zhola zbytečné se ptát, má-li život smysl či ne. Má smysl takový, jaký mu dáme.“  Seneca

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *