Andrea-Jezkova-nezavisla-recenzentka

Priority jsou mrchy aneb proč jsou v životě tak důležité?

Znáte to, dlouho se se známým domlouváte na kafe či na ,,pokec“, ale nejste nafukovací, a tak odvětíte ,,promiň, ale nemám čas“. Váš známý si může pomyslet, že se nejspíše vymlouváte, vždyť všechno je o prioritách. Ano, to je pravda, jenže multipotenciálky to mají trochu jinak. Potřebují se věnovat všemu, co je zrovna zajímá, a tak jsou často přehlcené.

Protože jsme plné nápadů a zájmů o vše možné, snažíme se všechno, co nás zajímá vyzkoušet a hlavně stihnout. Započítejme do toho i ostatní běžné věci, jako například úklid, práci, vaření, úřady, odpočinek atd. a jednoduše ten čas opravdu nemáme.

Není to o tom, že bychom nechtěly někoho po dlouhé době vidět a popovídat si, probrat co je nového, není to o tom, že by nás ten člověk nezajímal, jednoduše máme jiné zájmy. Například vlastní projekt, na kterém pracujeme a snažíme se, abychom to dotáhly do konce, a tak se stane, že momentálně nemáme potřebu ho opouštět a ztrácet čas něčím jiným. Přesto ale víme, že s daným člověkem se vidět chceme a zajímá nás, co je u něj nového, jen prostě ne teď. 

Pro mnohé to může vypadat jako těžká výmluva, ale u multipotenciálek tomu tak není. Multipotenciálky chtějí stihnout všechno, co si usmyslí, a tak není divu, že některé věci musí jít stranou.

Priority, priority a zase ty priority. Jak vysvětlit známým, že na ně (často) nemáte čas?

Řekla bych, že celkem jednoduše. Stačí říct, že momentálně máte rozjeto spoustu plánů, které realizujete. Pokud mu za to stojíte, počká, až si ten čas uděláte. Až třeba dokončíte projekt, až budete mít prostor, který vznikne díky několika dokončeným věcem, na kterých jste zrovna v tu chvíli pracovaly.

V každém případě nemusíte nikomu nic detailně vysvětlovat. Pokud víte, že momentálně pracujete na něčem, na čem vám opravdu záleží a věnujete tomu každou minutu, nenechte se zbytečně rozptylovat. Vy musíte vědět, zda si můžete dovolit v tu danou chvíli váš projekt opustit nebo ne.

Já osobně to přesně tak mám. Pro mě je opravdu priorita kromě jiného hlavně moje budoucnost a moc dobře vím, že na budoucnosti se pracuje teď. Pokud se mi to tedy opravdu nehodí, na nic se nevymlouvám, ale opravdu v tu chvíli ten čas nemám.

Potřebuji tvořit a když tvořím, tak se nedokážu odtrhnout. Pokud jste totiž tvůrkyně, tak určitě víte, že ta ,,tvůrčí vlna“ nepřichází, když zrovna chcete. Přichází si kdy chce, u mě je to hlavně večer a v noci. A často také přes víkendy. Pokud mi zrovna naskočí ,,tvůrčí vlna“, potřebuji toho náležitě využít a dostat z této chvíle nejvíc, co to jde.

Pokud se teď budete primárně věnovat právě svým prioritám, možná nebudete mít moc přátel, ale jednou na tom budete lépe než oni. Zůstane vám vaše hodnota a vaše já, protože pokud následujete svou duši, následujete sebe.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *